Kurs i artsobservasjoner med Kristoffer Bøhn

Praktisk info

Fra: 08.04.2024 18:00

Til: 22.04.2024 21:00

Adresse: Gamle Oppegård rådhus, Kolbotnveien, Kolbotn, Norge

Forening: Follo sopp- og nyttevekstforeningen

Region: Akershus

Antall ledige plasser: 5

Pris fra: Gratis

Arrangementet er stengt for påmelding

Velkommen til kurs i registrering av arter i Artsobservasjoner!

 

Kurset passer for alle som ønsker å registrere arter man kommer over i naturen, både nybegynnere og de som er vant til å registrere. OBS! Kurset er gratis, og medlemmer av Follo snf har førsteprioritet til kurset!

Folkeforskningen har blitt et viktig bidrag til kunnskap om natur og arter, og myndighetene får mulighet til å ta bedre avgjørelser jo mer kunnskap som er tilgjengelig.

Sammen med Kristoffer Bøhn fra Sabima, holder vi kurs der du lærer å bruke Artsobservasjoner på en god måte.

Den første teorikvelden er kurset beregnet til nye brukere av rapportsystemet og du vil få en enkel innføring i felt og i innsynsløsningen.

Andre teorikveld er mest beregnet for de som allerede er brukere av rapportsystemet. Du vil her få en videre innføring i rapportsystemet Artsobservasjoner, samt andre innsynsløsninger som Artskart, Naturbase m.fl.

Mellom teorikveldene tar vi en dagstur til Pollevann hvor vi lærer gode kartleggingsrutiner.

Begge teorikveldene foregår her:

Kolbotnveien 30, 1410 Kolboten (Tidligere rådhuset i Oppegård).

https://kart.gulesider.no/?c=59.811639,10.797179&z=17&q=%22Kolbotnveien%2030%201410%20Kolbotn%22;geo

Hvis du kommer med bil er parkeringshuset for Kolbotn Torg rett i nærheten. med to timers gratis parkering. Det er også mange parkeringsplasser utenfor bygget. Buss og tog i umiddelbar nærhet.

På forhånd:

Det er fint om du har registrert deg som bruker i artsobservasjoner.no før kurset starter.  Vi kan også bidra med hjelp til dette under kurset dersom du ikke får det til.

Last også ned appen Artsorakelet til mobilen/nettbrettet.

Ta med følgende til teorikveldene:

Du må ha med egen PC og mobiltelefon/nettbrett. Ta også med GPS (hvis du har) og kamera / mobil (det du tar bilder med). Husk alle nødvendige kabler for å overføre bilder til PC.

Til turen tar du med:

Noe å notere på, GPS, kamera / mobil, niste og sitteunderlag. Ta også med noe  sanke i, vi kan finne spiselige sopp og  planter hvis værgudene står oss bi!

Mandag 8. april – Artsobservasjoner for nybegynnere:

Program

Kl. 18:00           Oppmøte, registrering. Introduksjon, grunnleggende rapportering i mobilversjonen https://mobil.artsobservasjoner.no/, innendørs

Kl. 18:30           Kartlegging av arter ute i felt. Bruk av Artsobservasjoner for mobil og Artsorakelet. https://orakel.artsdatabanken.no/

Kl. 19:45           Innføring i rapportering og innlegging av funn i www.artsobservasjoner.no og introduksjon til andre funksjoner i rapportsystemet.

Kl. 21:00           Slutt

Søndag 14. april – Kartleggingstur til Pollevann

Kl. 11.00 - Kl. 15.00   Kartlegging av arter ute i felt. Vi møtes på parkeringsplassen ved Pollevann: https://kart.gulesider.no/?c=59.738990,10.746946&z=15&d={%22m%22:[[59.740558,10.747998,null,0]]}&som=s

Mandag 22. april – Artsobservasjoner for viderekommende:

Program

Kl. 18:00           Hvordan kartlegge, ta belegg/bilder, og legge inn data og informasjon i Artsobservasjoner 2.0 (fullversjonen).

Kl. 19:00           Hvordan bruke mer avanserte funksjoner i Artsobservasjoner, rapportering, søk med mer

Kl. 20:00           Hvordan søke og finne informasjon i Artskart, Naturbase og andre innsynsløsninger?

Kl. 21:00           Slutt

Vel møtt!

Ola Vestre og Bente Rian (Mob.: 408 79 373)

Follo sopp- og nyttevekstforening, Kartleggingsgruppa

Oppmøtedetaljer

Klasserom i 2. etasje